iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Boşanma Davasında Velayet Ve Nafaka

Boşanma Davasında Velayet Ve Nafaka

Boşanma Davasında Velayet Ve Nafaka

Demircan Hukuk Bürosu olarak boşanma davalarında ; 18 Yaşını doldurmamış ya da akıl sağlığı yerinde olmayan  çocukların sahip oldukları haklar ve mükellefiyetlere ilişkin hususlar. Bu durum Türk Medeni Kanunda düzenlenmiştir. Çocuklar üzerinde velayet hakkı iki taraflı Anne ve Baba tarafından birlikte kullanılır. Anne ve baba velayetin yürütülmesi hususunda anlaşamazlar ise babanın reyi muteberdir. Çocuk küçükken anne ve babasının velayeti altındadır. Anne ve babanın biri ölmesi durumunda ise velayet sağ kalan kişiye verilmektedir. Boşanma durumunda ise velayet hakkı, çocukların teslim edildiği Anne veya Babaya aittir.

-0 ila 3 yaşları arasındaki çocukların anne bakım ve de şefkatine mutlak olarak muhtaç oldukları kabul görmektedir. Bu durumdan dolayı 3 yaşına kadarki çocukların velayetine karar verilirken annenin işinin, evinin, kazandığı miktarın ve de yaşam tarzının herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Yargıtay tarafından istikrarlı olarak verilen bu kararlarda bu yaşlardaki çocukların velayeti kesin olarak anneye bırakılması hükme bağlanmaktadır.

-3 ila 7 yaşları arasındaki çocukların annenin bakım ve de şefkatine daha az muhtaç olduğu görülmektedir. Lâkin bu dönemleri yaşayan bir çocuğun da anneden alınarak babaya velayetinin verilmesi istisna teşkil etmektedir. Örnek vermek gerekirse annenin çocuğun sağlığına zarar vermesi, çocuğua bakmaktan aciz olması, annenin sağlığının kötü durumda olması gibi sebepler durumunda çocuğun velayeti anneden alınarak babaya verilebilir.

-6 ila 12 yaş okul çağında olan çocukların ise velayetinin belirlenmesinde yaş yine önem arz etse de bu gibi durumlarda tarafların çocuğa sunacakları maddi imkanlar da ön plana çıkmaya başlamaktadır. Bu gibi durumlarda hakimin değerlendirmesinde dikkate alacağı en önemli hususlardan biriside hangi eşin çocuğa daha iyi bir eğitim ve de gelecek sağlayabileceği olacaktır. Aynı zamanda mahkemenin hakimi tarafından uzman bir pedagog aracılığı ile çocuğu da dinlemesi ve bu şekilde çocuğun fikrine de başvurmuş olacaktır.

-12 yaş ve de üzeri çocukların belirli bir olgunluğa eriştiği ve kendilerini istedikleri biçimde ifade edebilecekleri düşünceleri düşünülmektedir. Bu genel kanı karşısında hakimler de çocukların kendilerini rahatlıkla ifade edebileceklerini yanında kalmak istedikleri ebeveynlerini seçebileceklerini düşündüklerinden çocukları dinleyerek velayeti tayin edebilmektedir.

Eskişehir Boşanma Davasında Nafaka

Nafaka boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olan bireyin geçimini sağlayabilmesi için diğer birey tarafından mali gücü oranında süresiz olarak isteyebileceği ödemeye verilen isimdir. Yoksulluğa düşecek eşe nafaka bağlanmasında nafaka yükümlüsünün kusurlu olup olmadığına bakılmamaktadır. Lâkin nafaka alacak eşin boşanmaya yol açan olaylarda kusurunun daha ağır olmaması gerekir.

Tedbir Nafakası

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve boşanma davası için mahkemeye başvuran bireylerin boşanma davasının açılması ile birlikte dosyanın hakimin önüne gelmesi durumunda bazı konular doğrultusunda re”sen karar almak zorunludur. Bu gibi durumlardan bir tanesi de bireylerin geçiminin nasıl sürdürüleceğidir. Boşanma davasının açılmasından sonra, boşanma davası süresince geçimi için ihtiyaç duyacak eşe diğer eşin ödemesine mahkemece karar verilen nafaka çeşidine tedbir nafakası ismi verilir. Boşanma kararının kesinleşmesi durumuna kadar devam etmektedir. Tedbir nafakası bireye verilmesi açısından kadın – erkek arasında fark bulunmamaktadır. İhtiyaç duyması durumunda erkek lehine de tedbir nafakası verilebilir.

Yoksulluk Nafakası

Yoksulluk nafakası boşanma davasının kararı ile beraber ihtiyaç duyan bireyin lehine diğer bireyin ödemesine hükmedilen ödenektir. Bu nafakanın birey lehine hükmedilmesi için nafaka bağlanacak bireyin kusurunun diğer bireyden daha ağır olmaması gerekmektedir.

İştirak Nafakası

İştirak nafakası boşanma davasında verilen boşanma kararı ile birlikte müşterek çocuğun velayeti kendisine bırakılmayan bireyin velayet bırakılan bireye müşterek çocuğun bakımı, eğitimi ve benzeri giderleri için ödemesi gereken para olarak tarif edilmektedir. Öğretide ise iştirak nafakasına çocuk bakım nafakası ismi de verilmektedir. İştirak nafakası açılan davada hakim tedbiren karar vermesi ile başlar ve çocuğun ergin olmasına yani 18 yaşına kadar sürmektedir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın