iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Cinsel Saldırı ( Tecavüz) Suçu ve Cezası  

Cinsel Saldırı ( Tecavüz) Suçu ve Cezası  

Cinsel Saldırı ( Tecavüz) Suçu ve Cezası 

Türk ceza kanunu, ağır ceza mahkemesi tarafından incelenmekte olan cinsel saldırı ( tecavüz) suçu ve cezası, cinsel dokunulmazlık suçları 102. Madde üzerinden yasal sürece tabii tutulmaktadır. Cinsel istismar, taciz ve tecavüz suçları, failin eylem kurma, eyleme teşebbüs etme ve eylemi gerçekleştirme durumuna karşı mahkeme tarafından detaylar üzerinden değerlendirilmektedir.

Cinsel Saldırı Suçu 

Cinsel saldırı suçu, cinsi taciz, kişinin rızası olmadan ‘’vücut dokunulmazlığının’’ ihlal edilmesi suçudur. Türk ceza kanununda kişinin kendi rızası olmadan ‘’bedenine dokunmak, bedenine dokunmak için alı koymak, bedeninin herhangi bir ‘’cinsel’’ uzvuna temas etmek ‘’taciz’’ kişinin rızası olmadan ‘’ cinsel birleşme’’ olması durumunda ise ‘’tecavüz’’ suçu işlenmiş olarak ceza mahkemesince incelenir.

Taciz suçu; cinsel saldırı olmadan, kişinin kendi rızası dışında ‘’reşit durumda olmaması durumunda cinsel istismar’’ taciz suçudur. Kişinin vücuduna cinsel temasta bulunmak, taciz etmek ve sıkıştırmak da taciz suçları üzerinden incelenmektedir.

Cinsel istismar; Reşit olmayan kişi ile cinsel birliktelik veya cinsel temas suçudur. Failin eylemi ‘’cinsel dokunulmazlık’’ ihlali olarak değerlendirildiği takdirde, ceza mahkemesi tarafından incelenecektir.

Sözsel taciz/ cinsel taciz ; cinsel taciz yasası üzerinden değerlendirilerek, vücuda temas olmadığı takdirde de suçtur. Kişinin cinsine, cinselliğine ve kendi cinsel arzusuna dair eylem bulunmadan sözsel olarak harekete geçmek ‘’Cinsel taciz’’ değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Cinsel Saldırı Suçu ‘’Vücut dokunulmazlık ihlali’’

Kişinin vücuduna kendi isteği ve rızası dışında cinsel amaçlarla dokunmak, temas etmek ‘’cinsel saldırı’’ olarak yasalarda yer alır. Arzularını tatmin etmek ve kişinin vücuduna dokunulmazlık yasasını ihlal etmek durumlarında, ‘’Saldırı’’ tecavüz suçu olarak incelenir.

  • Kişinin vücuduna kendi rızası dışında cinsel arzularını tatmin etmek nedeniyle dokunmak ‘’Suçtur’’ Ceza avukatı tarafından mahkemede davalı ve davacının yasal hakları üzerinden inceleme yapılmaktadır.
  • Kişinin rızası olmada kalçasına dokunmak
  • Rıza dışı yanağını okşamak, çimdiklemek, öpmek
  • Kişinin ‘’İstemediği beyanına’’ rağmen devamlılık göstermek, göğüsleri ellemek, sürtünmek ve okşamak cinsel saldırı olarak yasal düzlemde yer alır.

Yukarıdaki durum ‘’saldırı ve sarkıntılık’’ değerlendirilmesiyle, dava açılmasına neden olacak cinsel eylemlerdir. Cinsel birleşmeye zorlama ve cinsel birliktelik için tehdit suçları da aynı yasal düzlemde incelenmektedir.

Sarkıntılık Ve Sıkıştırma Düzleminde Cinsel Saldırı 

Türk ceza kanunu’nun 102. Maddesi birinci fıkrası ve ikinci cümlesi gereğince, ‘’basit cinsel saldırır’’ vücut dokunulmazlığının ihlali kesintisiz, sürekli ve ani bir şekilde mağdura yönelik olması durumlarında değişmektedir. Cinsel saldırıda ‘’hafif eylem’’ olarak sarkıntılık düzeyinde kalacak cinsel saldırı da suç sayılmakta, hafifletici nedenler üzerinden ceza mahkemesi tarafından incelenmektedir. Fakat kişinin eyleme geçmesi, eylemin yarım kalması ya da eylemin kesintiye uğraması ‘’ suç’’ olarak değerlendirilmeyeceği anlamına gelmemektedir.

Cinsel Saldırı Suçunun Ağır Ceza Yasası 

Bedenen ve ruhen kendini savunamayacak kişilere karşı cinsel saldırı suçu, cezanın yarı oranında artmasına neden olur. Silahla ve birden fazla kişiyle işlenen suç, üvey anne, üvey baba ve üvey kardeş ile evlat edinilen kişiye karşı cinsel saldırı, üçüncü derecen akraba bağlılığı olan kişilerin cinsel saldırısı cezanın iki katı artmasına neden olmaktadır. Cebir ve şiddete başvuru ile işlenen cinsel suç, kasten yaralama sonucu işlenen suçlarla birlikte hapis cezası iki katına çıkarılarak, failin kapalı ceza evine kalması kararı verilmektedir.

Tecavüz cezası; iki yıldan beş yıla kadar ceza mahkemesi üzerinden failin hapis cezası almasıyla sonuçlanmaktadır. Cinsel organa zarar verici düzeyde saldırı, sair cisim sokulması halinde on iki yıldan az olmamak suretiyle hapis cezası uygulamasına tabii tutulmaktadır.

Cinsel Saldırı Suçunun İspatı 

Cinsel saldırıya uğrayan kişinin beyanı asli olarak alınırken, saldırı mağdurunun deliller ve ihbarla birlikte mahkemeye başvuru yapması gerekmektedir. Cinsel saldırı ( tecavüz ) suçu ve cezası, özel hayatın ihlal edilmesi, ve kişinin bedenine dokunulmazlık yasasının ihlali sonucu kayda alınarak, ispat edilebilmesi için adli rapor alması gerekebilmektedir.

Basit cinsel saldırı suçlarında, kişinin beyanına karşın tanık olması, dava sürecinde yararlı olacak, yargılama aşamasında dikkate alınacaktır.

Cinsel Saldırıda Görevli Mahkeme Ve Avukat

 

Cinsel saldırı suçunda, görevli mahkeme ikamet edilen şehrin asliye mahkemesidir. Ceza hukuk tarafından işlenmekte olan yasalar, ceza mahkemesi ve asliye mahkemesinde yaralama ve öldürme sonucuna dayalı duruşmaya dahil edilir. Ceza avukatı ile yürütülmekte olan cinsel saldırı suçları, mağdur ve failin duruşma önünde savunma yapmalarını gerektirmektedir. Cinsel saldırıya uğrayan kişinin ‘’6 ay içinde’’ şikayette bulunması şartı vardır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın