Cumhuriye Mahallesi, Tersel Sokak, Ata İş Hanı, No:2, Kat:7, Daire:17 Tepebaşı / ESKİŞEHİR
tren

Evliliğin Yaşı Kaçtır ?

35.415
Evliliğin Yaşı Kaçtır ?

Evliliğin Yaşı Kaçtır ?

Türkiye’de insanların en çok karşılaştığı ve tam anlamı ile sonuç bulamadığı bir soru olan evliliğin yaşı kaçtır ? yasal olarak evlenme yaşı nedir yada evlenmek için kaç yaşını doldurmuş olmam gerekir ? Merak ettiğiniz soruları aile hukukunun düzenlediği medeni kanunları sizler ile paylaşacağız.

İnsanlar çoğu zaman erken yaşta evlenmek istiyor yada aile zoru ile evlendirilmeye çalışıyor. Bu yüzden;

Ergin kılınan bir kişinin evlenmesi

Ergin olunduktan sonra evlenmek mümkün mü diye sorular ile karşılaşıyoruz. Bu sorunun cevabı ise ;
T.C.K. Madde 12 – 15 ( onbeş ) yaşını dolduran kişiler, kendi isteği ve velisinin izni ile mahkemece ergin kılınabilir.

Fakat ;

Aile Hukuku Madde 14 / 3.paragraf ise;
Ayırt etme gücüne sahip olmayan ve 15 yaşını dolduran kişiler mahkemelerce ergin kılınsada evlenemezler.

Şeklinde düzenlenmiştir. Kısaca ergin kılınan veya 15 yaşını dolduran kişiler ne yazık ki evlenme imkanına sahip değildir.

15 Yaşını Dolduran Erkek/Kadın Evlenebilir mi ?

Ülkemizde ne yazıkki 15 yaşını doldurmuş erkek/kadın evlenme hakkı bulunmamaktadır. Mahkemelerce hiçbir şekilde bu yaştaki çocukların evlenme imkanı bulunmuyor.

16 Yaşını Dolduran Erkek/Kadın Evlenebilir mi ?

Türk Medeni Kanunu’na göre 16 yaşını doldurmuş erkek/kadın evlenme hakkı bulunmamaktadır. Ancak Mahkeme kararı ile olanüstü durumlarda bu yaşta evlenmek mümkün olabilir. Bunun dışında hiçbir şekilde 16 yaşındaki çocuklar evlenme izinleri bulunmaz.

17 Yaşını Dolduran Erkek/Kadın Evlenebilir mi ?

17 yaşına gelmiş erkek/kadın aile rızası ile evlenmesi mümkün olabilir. Ailelerden biri bu duruma itiraz etmesi durumunda hiçbir şekilde evlenmeleri mümkün değildir. Mahkemeler bu durumu inceler ailelerin izinlerini alır ve bu şekilde evlenmelerine izin verebilir, aksi durumlarda ne yazık ki bu durum ertelenir.

Eskişehir Avukat Evren Demircan, daha fazla bilgi için iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları - 10 Yorum
 1. Alev dedi ki:

  Hukuksal bı konuya bakmak için girdim ama açıklamalarınizda ne yazikki 15 yaşında evlenmeye izin verilmiyor vs diye yazmışsınız naisl bı hukuk anlayışı ne yazikki ne demek 15 yaşında bı çocuk evlenemedigi için yazik mi hukukçu olarak bunu düzenlemeniz gerekmeekte çocuk gelin meselesi toplumumuzun kanayan yarası iken burda bu cümleler bir hukuk ofisine yakışmıyor

 2. Salim dedi ki:

  Marhaba ben karımla birbirimizi severek aldık bir kızımız var karım yeni 16 doldurdu resmi nikah olurmu

  1. Berat ŞAHİNER dedi ki:

   Yukarıda da Sayın DEMİRCAN’ IN belirttiği gibi 16 yaşını tamamlamış kadın ve erkek olağanüstü durumlar içerisinde mahkeme kararıyla evlenebilir. Söz konusu evliliğinizde bir çocuk bulunması olağanüstü bir durum teşkil edebilir.

  2. Svc.merve dedi ki:

   Nası ya?15 yaşindaki bi kızın akli dengesi yerinde bile degildir.Eminim ki sizin yasınız ondan oldukça büyük.Karınız eminim ki sonradan pişman olucak her ne derseniz diyin.

  3. Kainat dedi ki:

   Aldık ne ya mal mı bu buz dolabı falan mı alıyorsun ayrıca 16 yaş nedir ya bu eskiden kızlar daha olgundu her yemeği herşeyi biliyorlardı ama şimdi bu devirde 25 30 yaşında birkadın daha çocuk ve hiçbirşey yapmayı bilmiyor yani mantıksız cidden bu kanun değiştirilmeli 18 e erken diyoruz biz cahillik resmen sonra büyüyüp ergenlikten çıkıyorlar değişiyorlar boşanmalar diz boyu en çok boşanma davası olan ülke zaten Türkiye bu yüzden işte

 3. Can Kaya dedi ki:

  “Ülkemizde ne yazıkki 15 yaşını doldurmuş erkek/kadın evlenme hakkı bulunmamaktadır. Mahkemelerce hiçbir şekilde bu yaştaki çocukların evlenme imkanı bulunmuyor.”
  15 yaşında bir çocuğun evlendirilememesini “ne yazık ki” şeklinde değerlendirmeniz gerçekten harika.

 4. Aptulah dedi ki:

  Ben 17 yaşında bi erkeğim
  Sevgilim 18 yaşından biz aile izni olmadan evlenme ihtimalimiz var mı

 5. Cihan karde dedi ki:

  Ben 24 eşim 18 yasinda ama kimlikte 16 olucak bir ay sonra ve 7 aylık hamile geçen sene 0809 2020 de evlendik ama resmi nikah yok ve ne yapmaliyiz

 6. selma dedi ki:

  bu cevaplarda “ne yazık ki şu yaşını doldurmayanlar evlenemez”” cümlenizde bir anormallik mi va, bana mı öyle geldi? küçük yaşta evliliklerin olmaması sevindirici değil mi?? kaldı ki bana sorarsanız mahkeme kararı için 17, şahsi karar için 18 alt sınır olmalıdır….

 7. Mevlüt carkci dedi ki:

  Kız arkadaşım 17yasinda 5ay var 18i girmesine aile izni filan olmadan evlenilirmi

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın