Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Evlilik sözleşmesi, evli veya evlenecek çiftlerin evlilik aşamasında ve gelecekte evliliklerinin bitmesi durumuna karşılık sıklıkla imzaladıkları bir sözleşmedir.  Esasen çiftlerin sahip oldukları malların paylaştırılması konusunda anlaşmaya varılmasına dayanır. Evlilik sözleşmesi Türk Medeni Hukuku’nda mal rejimi sözleşmesi şeklinde geçer. Bu sözleşme çokça karşılaşılan ve gelecekte yaşanabilecek mal paylaşımı problemlerini çözmeye yarar.

Evlilik sözleşmesi dört türe ayrılır. Mal ortaklığı, çiftlerin bireysel veya kolektif olarak sahip oldukları tüm mallara evlilik sonrasında ortak sahip olunmasıdır. Mal ayrılığı, eşlerin kendilerine ait olan malları boşanma durumunda da koruma durumudur. Bu türde çiftler karşı taraftan herhangi bir mal almayacağı gibi kendi malını da paylaşmaz. Paylaşımlı mal ayrılığında eşler kendi tasarrufundaki mallara yine sahip olur. Buradaki fark, aitliği belirlenemeyen mallar hakkında yapılan paylaşımdır. Bu mallar çiftler arasında bir denkleştirme yapılarak paylaştırılır.

Edinilmiş mallara katılma, evlilik sözleşmesi gereği duyulmadan yapılan paylaştırma türüdür. Evlilik birliği içerisinde elde edilen malların boşanma sonrası ortak olarak paylaşılmasına dayanır. Eşlerin edindiği dört mal türü vardır. Kendi çaba ve emeği ile kazanmış olduğu edinimler, bireysel olarak sahip olduğu mal varlığından elde ettiği kazanımlar, çalışabilme yetisini kaybetme sonucu oluşan ve edinilen tazminatlar ve sosyal dayanışma ve yardımlaşmaya ait vakıf, kurum ve kuruluşlardan elde edilen gelirler.

Evlilik Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Çiftlerin en merak ettiği sorulardan birisi de evlilik sözleşmesini nasıl yapacak olduklarıdır. Bu sözleşmenin hukuki ve geçerli olabilmesi için belirli koşullar mevcuttur. Bu koşullar 3’e ayrılır:

Ehliyet: Evlilik sözleşmesi, yalnızca tam ehliyetli veya sınırlı ehliyetli kimselerce kurulabilir. Kısıtlı ve yaşı küçük kimselerse vasilerinin onayıyla bu sözleşmeyi yapabilirler.

Noterde Yapılma: Evlilik sözleşmesi ancak noterden alınacak onayla geçerli hale gelebilir.

İmza: Evlilik sözleşmesi, eşler arasında imzalanma zorunluluğu taşır. Eğer çiftlerden biri veya her ikisi ehliyetli değilse kendi yerlerine atanmış yasal vasiler imza atmak zorundadır.

Eskişehir avukat büromuz evlilik sözleşmeleri hakkında detaylı bilgileri sunmakla beraber sizin için sözleşme de hazırlamaktadır. Konu hakkında bilgi almak ve evlilik sözleşmesi hazırlatmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Evlilik Sözleşmesinin Özellikleri

Eşlerin evlilik ve evlilik sonrasındaki mal paylaşımı için imzaladığı ve avukat bilgisine çokça başvurulan evlilik sözleşmesi belirli özelliklere sahiptir. Öncelikle yapılması zaruri değildir. Yapılması için herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Ölüm halinde geçerliliğini devam ettirir. Çiftler isterse tekrar bir sözleşme oluşturabilir.  Çiftlerden biri haklı sebepleri olduğu takdirde hâkim kararıyla sözleşmeyi değiştirebilir. Nafaka aracılığı ile müdahalede bulunulamaz. Miras paylaşımında tesiri vardır. Evlenme aşamasında nikah dairesine başvurarak yapılırken evlilik sonrasında notere müracaat etmek gereklidir. Noter ve kırtasiye giderleri vardır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın