Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Korona Virüs Nedeni ile Nafakanın Ödenememesi

Korona Virüs Nedeni ile Nafakanın Ödenememesi

Korona Virüs Nedeni ile Nafakanın Ödenememesi

Nafakanın ödenmemesi durumunda hukuk kuralları gereğince nafaka borçlularına bazı yaptırımlar öngörülmektedir. Eskişehir avukat bürosu olarak nafaka ödememe davaları en kısa sürede çözümlenmektedir. Fakat dünyada ve ülkemizde görülen korona virüs salgın hastalığı sebebiyle birçok kişide ekonomik zorluklar ve ödeme güçlükleri ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda birçok iş yeri kapanmış, iş yerlerinin faaliyet alanları daralmıştır. Bu yüzden hem işçi hem de işveren açısından maddi zorluklar olmuştur. Ödemedeki zorluklar, ekonomik sıkıntıların başında gelmektedir. Ödeme yükümlülükleri içerisinde nafaka yükümlülüğü de yer almaktadır. Nafakanın normal şartlarda ödenmemesi halinde tazyik hapsi adı verilen bir disiplin uygulanır.

Hukuk sistemine göre nafaka borçlusu ödemesi gereken ve yükümlü olduğu nafaka borcunu ödeyememesi halinde tazyik hapsi uygulanmaktadır. Nafaka alacaklısının şikâyeti ile tazyik hapsi uygulanır. Nafaka alacaklısı şikâyet ettiğinde nafaka borçlusu hakkında 2004 sayılı icra ve iflas kanununun 344 maddesine göre 3 aya kadar tazyik hapis cezası verilmektedir.

Nafakanın Ödenmemesi Halinde Tazyik Hapsi Nedir?

Boşanma davası sonucunda ödenmesi kesinleşen nafakanın ödenmemesi durumunda tazyik hapsinin uygulanabilmesi için bazı şartların bir araya gelmesi gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır;

  • Nafaka konusunda mahkemece verilmiş bir karar bulunmalı
  • Nafakanın tahsili konusunda kesinleşmiş bir icra takibi olmalı
  • 1 aylık süre şartı şikâyet süresi ve birikmiş nafakalar önemli olmaktadır.

Nafaka taleplerinde mahkemece mutlaka nafakaya hükmedilen bir karar bulunması gerekmektedir. Ayrıca nafakanın ödenmesi ile ilgili olarak icra takibinin başlatılmış olması gerekir. Nafakanın ödenmemesi durumunda danışılacak olan avukat hukuki çözüm yollarını değerlendirir.

Nafakanın Ödenmemesi Halinde Nafaka Yükümlüsünün Durumu Ne Olmaktadır?

Nafaka borçlusu korona virüs salgını veya diğer sebeplerle ödeme zorluğu içine düştüğünde nafaka borcunu ödeyemez hale gelir ve bu durumda da tazyik hapsi uygulaması ile karşı karşıya kalabilir. Eğer nafaka alacaklısı şikâyet ederse nafaka borçlusunun bu hapis cezasından iki şekilde kurtulma yolu vardır. Birincisi borcun ödenmesi ikincisi mücbir sebep korona virüsü ileri sürmesidir.  Nafakanın ödenmemesi durumunda danışmak içi başvurulacak olan kişi boşanma avukatı olmaktadır.

Borcun Ödenmesi

Nafaka alacaklısının şikâyeti üzerine icra ceza Mahkemesi’nde nafaka borçlusu yargılanır ve bu doğrultuda kendisine ceza verilmeden önce eğer nafaka borçlusu borcunu öderse kendisine disiplin hapsi verilmez. Yani nafaka borçlusu borcunu ödediği zaman borcu derhal tahliye edilmektedir.

Mücbir Sebep Olarak Coronavirus Salgınının İleri Sürülmesi

Eskişehir boşanma avukatı büromuza sıklıkla danışılan konulardan birisi de nafaka borcunun mücbir sebeple ödenememesi durumunda hukuki yaptırımın nasıl olacağıdır. Coronavirus salgınından dolayı mücbir sebep ileri sürülebilir. Nafaka borçlusu nafaka borcunu ödeyememe sebebini coronavirus olarak belirtirse ve mücbir sebep ileri sürerse bu durumda İcra ceza mahkemesi ödemenin coronavirus sebebiyle yapılmadığını geçerli bir mazeret olarak kabul edebilir. Eğer geçerli bir mazeret olarak kabul ederse o zaman tasdik hapsi uygulanmaz. Bununla birlikte, icra ceza mahkemesi nafakanın ödenmemiş olması sebebiyle nafakanın kaldırılması ya da nafakanın azaltılması davası açılabilir. Bu dava ile de geçici olarak bu nafaka borcunun durdurulmasına da karar verilebilir. Bununla birlikte nafakanın kaldırılması davası açıldıktan sonra bu dava sonuçlanıncaya kadar icra iflas kanunu 344 maddesi gereğince nafaka yükümlüsü hakkında tazyik hapsi de uygulanmayabilir. Dolayısıyla nafakanın kaldırılması davası ya da nafakanın azaltılması davasını sırasında disiplin hapsi bekleyici bir süreç olur.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın