Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Maske Takmamanın ve Sokağa Çıkma Yasağını İhlal Etmenin Cezası

Maske Takmamanın ve Sokağa Çıkma Yasağını İhlal Etmenin Cezası

Maske Takmamanın ve Sokağa Çıkma Yasağını İhlal Etmenin Cezası

Maske takmamanın ve sokağa çıkma yasağını ihlal etmenin cezasına avukat desteği ile itiraz edilir mi? Son dönemde sıkça sorulan sorulardan biri olmaktadır. Ülkemizde Korona virüs önlemleri kapsamında, tüm illerde sokağa çıkma yasağı ve maske takma zorunluluğu uygulanmaktadır. Aslında özellikle maske takma durumu, ülke bazında insanların kendi sağlıklarını, ailesini, sevdiklerini koruduğu, duyarlı olunması gereken bir durumdur. Bu virüs ile karşılaştığınızda sağlığınız konusunda sıkıntı yaşamayacaksanız bile, bulaştırabilme riskiniz olan insanların hayatlarında tam manasıyla ateş düşürebilecek bir durum teşkil edilmektedir. Duyarlı olunması gereken, bir durum olmasına rağmen pek çok kişi toplumun yararı için konulan bu yasakları farklı gerekçelerle çiğnemekte ve kimi durumlarda cezaya maruz kalmaktadır. Uygulanan bu kuralların çiğnenmesi durumunda idari para cezası uygulanmaktadır. Bunun yanısıra korona virüs taşıyan bir kişinin taşıdığı bu durumu bilmekle beraber maske takmaması veyahut sokağa çıkma yasağını ihlal etmesi durumunda hapis cezası istenmektedir.

Kesilen İdari Cezalar Yapılandırılıyor Mu?

Maske Takmamanın ve sokağa çıkma yasağının ihlali durumunda, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, kabul edilen bir maddi ceza bulunmakta ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın son yaptığı açıklamada “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kaynaklı maske ve sokağa çıkma yasağı cezaları gibi idari para cezaları, yapılandırma kanunu kapsamına dahil değildir.” olarak belirtilmiştir. Söz konusu cezaların 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirim hakkı tanıyan Gelir İdaresi Başkanlığı, cezaların kesildiği gün itibariyle 1 ay içinde ilgili makamın onayı ile beraber taksit talep edilebileceğini belirtiyor. Kanuna göre verilen idari para cezaları, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 3 sayılı cetvelinde yer alan, düzenleyici ve denetleyici kurumlarca yazılan idari para cezaları yapılandırılma kapsamında yer almamaktadır.

Verilen İdari Cezalara İtiraz Edilebilir mi?

İhlal edilen bu kuralların sonucunda kesilen idari cezalara itiraz edilebiliyor. Eskişehir avukat olarak büromuzda cezai işlem uygulanan kişilerin cezalarına itiraz etme konusunda ne şekilde ilerleyeceğine dair bilgiler veriyoruz. Bu durumda “Nasıl İtiraz Edebilirim?” sorusu akla gelen ilk soru oluyor. Verilen idari para cezalarına itiraz için, tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapılması gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta ise verilen bu 15 günlük süre zarfında itiraz edilmemesi durumunda söz konusu cezanın kesinleşecek ve ödeme yapılmasının zorunlu hale gelecek olmasıdır.

Yazılan tarihin üzerinden 15 gün geçmesi durumunda itiraz hakkınız bulunmamaktadır. İtiraz dilekçesi yazılıp, cezai işlem gününden 15 gün sonra teslim edilmemesi durumunda yine cezai işlem uygulanacak, ödemeniz kesinleşecektir. Yazılması gereken bu itiraz dilekçelerinin, bir avukat tarafından yazılması olumlu bir sonuç almak için elzemdir.

Eskişehir’de hizmet veren avukatlık büromuz; cezalara gerekli itirazların yapılması ve hemen her dava konusunda hizmet vermektedir. Sorununuz hakkında danışmak ve söz konusu davalar ve itirazlar hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın