iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Şantaj Suçu Nedir?

Şantaj Suçu Nedir?

Şantaj Suçu Nedir?

Şantaj suçu kanuna göre belirli suç tipleri içerisinde değerlendirilmektedir;

Birincisi, Türk Ticaret Kanun’unun 107/1 maddesine göre; failin yükümlü olduğu ya da failin hak sahibi olduğu şey ile ilgili şantaj suçudur. Suçlu mağdur olan kişiye kendisinin hak sahibi olduğu ya da yükümlü olduğu bir şeyi yapmayacağını ya da yapacağını söyleyerek mağdur tarafı tehdit ederek şantaj suçu işlemektedir. Bu şekilde şantaj suçunun ortaya çıkması şu şekillerde gerçekleşebilir.

  • Haksız çıkar sağlamak amacıyla şantaj suçu
  • Mağdur olan kişiyi hukuka aykırı herhangi bir şeyi yapmaya zorlamak suretiyle şantaj suçu
  • Mağdurun yükümlü olmadığı herhangi bir şeyi yapmaya zorlamak suretiyle yapılan şantaj suçudur

İkinci kapsamda değerlendirilen şantaj suçu, Türk Ticaret Kanunu’nun 107/2 maddesinde düzenlenmiştir. Kişinin saygınlığına ve şerefine zarar verecek hususların açıklanacağının söylenerek tehdit edilmesidir. Bu şantaj suçu tipinde suçlu olan kişi kendisine ya da üçüncü başka kişiye haksız şekilde çıkar sağlamak amacı taşımaktadır. Suçlu olan kişi bu amaçla, mağdurun onuruna, şerefine ve saygınlığına zarar verecek özel bilgilerini açıklayacağı, herkese duyuracağı tehdidinde bulunur. Bununla birlikte, şantaj suçunun oluşması haksız yere yarar edilip edilmemesine bağlı değildir. Suçun oluşmasını belirleyen; mağdurun saygınlığına şerefine ve onuruna zarar verecek mahiyette olan bilgilerin açıklanması tehdidinin olmasıdır. Ayrıca açıklanacağı bildirilen ve açıklanacağı ile tehdit edilen bilginin, bilinmeyen gizli bir bilgi içermesi gerekmektedir. Herkesin bildiği bir bilgi değil de kimsenin bilmediği gizli bir bilgi olması tehdidi şantaj suçunu oluşturmaktadır.

Şantaj Suçunun Cezası Nedir?

Şantaj suçunun cezası, Türk Ticaret Kanunu’nun 107 sayılı maddesinde düzenlenmiştir. Şantaj suçu sebebiyle suçluya verilecek olan ceza bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıdır. Ayrıca 5000 güne kadar da adli para cezası verilmektedir.

Şantaj Suçu Neler Olmaktadır?

Şantaj suçları, telefon ile gerçekleştirilen şantaj suçu, fotoğraf ve video ile gerçekleştirilen şantaj suçları olabilir. Günümüzde özellikle bilişim alanında ciddi anlamda şantaj suçlarında artış gözlemlenmektedir. Eskişehir Avukat büromuzda, Cep telefonları, video, fotoğraf, internet ile gerçekleştirilen şantaj suçları ayrı bir nitelikte ele alınmaktadır.

Telefonla Gerçekleştirilen Şantaj Suçu

Günümüzde telefonların çok yaygın bir şekilde kullanılması ile birlikte içinde çok özel bilgiler yer almaktadır. Mağdur, WhatsApp yazışmalarının, telefondaki özel bilgilerinin paylaşılması konusunda korkutularak tehdit edilmektedir. Mağdur bu durumda adli yargı yolunu düşünmelidir. Büromuzda konusunda uzman avukat ekibimizle şantaj suçlarına karşı açılan dosyalar ve davalar başarılı şekilde sonuçlandırılmaktadır.

Fotoğraf ve Video ile Şantaj Suçu

Mağdurun kendi görüntülerinin ve gizli çekim görüntülerinin yer aldığı videoların veya fotoğrafların şantaj konusu yapılarak tehdit edilmesidir. Görüntüleri mağdurun iş yerine gönderme, ailesine gösterme ya da internet sitelerine ya da pornografik içerikli sitelere verileceği yönünde tehditler içermektedir. Burada fail haksız bir yarar sağlama amacı gütmektedir. Bu durumlarda mağdur mutlaka ceza avukatına başvurmalıdır. Eskişehir avukat büromuzda her türlü şantaj suçuna ilişkin davalar hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmakta ve dava süreci takip edilmektedir.

 

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın