Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Tehdit Suçu ve Cezası Nedir?

Tehdit Suçu ve Cezası Nedir?

Tehdit Suçu ve Cezası Nedir?

Hayata ve mala karşı yapılan tehditler, hürriyete karşı işlenen suçlar kapsamında yer almaktadır. Ceza avukatı danışmanlığında verilen bilgiler doğrultusunda hürriyete karşı işlenen suçlardan korunan hukuki değer, kişilerin huzuru, güvenliği ve esenliğidir. Burada amaçlanan, kişilerin korkusuz, endişe duymadan huzur içinde yaşamasını sağlamaktır. Bununla beraber kişinin iç huzuru ve karar verme hürriyeti korunmaktadır.

Türk ceza hukukunun 106. maddesi, tehdit suçunu ve tehdit suçuna verilecek cezayı kapsamaktadır. Bu maddeye göre :

– Bir başkasını, kendisini veya yakınının hayatını, vücut veya cinsel dokunulmazlığını tehdit eden kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Yani, tehdit kişiye yönelik olacağı gibi kişinin bir yakınına yönelikte olabilir. Tehditin hayata, cinsel dokunulmazlığa ve vücuda yönelik olması şartı aranmaktadır. Yani kişinin vücuduna yönelik ve hayatına yönelik tehdit içeren sözler var ise bunlar tehdit kapsamı içerisinde yer almaktadır. Avukat danışmanlığında verilen bu bilgiler, ceza kapsamında olup detayları aşağıda özetler halinde sunulmaktadır:

-Olayın oluş ve delil kapsamları doğrultusunda tehdit eden kişi, 6 aydan az olmamak kaydı ile 2 yıla kadar cezaya mahkum edilmektedir.

Peki tehdit, hayat, vücuda, cinsel dokunulmazlığa değil de mala yönelik yapılmışsa nasıl cezalandırılmaktadır? Türk ceza kanununun 106. Maddesi şu ifadeye yer vermektedir:

– Mal varlığına karşı büyük bir zarar veren veya kötülük eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine 6 aya kadar hapis ve adli para cezasına çarptırılır. Maddenin içeriğine dikkat edilirse bu suç, şikâyet üzerine oluşturulabilecek bir suçtur. Şikâyete tabi olan şikâyet suçları süresi ise 6 aydır. Yani tehdit tarihinin üzerinden 6 ay geçmiş ise şikayetçi olunamaz. Bu suça öngörülen ceza, seçimliktir. Ya 6 aya kadar hapis cezası ya da adli para cezasına hükmedilir. Yukarıda bahsedilen bilgiler ışığında daha detaylı bilgi edinmek isteyen kişilerin Eskişehir ceza avukatı danışmanlığı bürosuna başvurmaları gerekmektedir.

Nitelikli Tehdit Halleri

Birçok suç tipinde olduğu gibi bu, suç tipinde de ağırlaştırıcı yani nitelikli haller mevcuttur. Tehditin ilk nitelikli hali, suçun, silah ile işlenmesi halidir. Silah derken, ilk akla gelen tabanca türü silahlardır. Fakat kanuna göre kesici ve delici bir alet te silah kapsamı içerisinde yer almaktadır. 2.nitelikli hal ise kişinin kendisinin tanınmayacak bir hale koyması sureti ile tehdit edilmesidir. 3.nitelikli hal ise tehditin imzasız mektup ile yapılmasıdır. Peki imzasız mektup ile tehdit neden nitelikli bir tehdit kapsamındadır? Çünkü imzasız mektup ile kişinin tehdit edilmesi durumunda failin kim olduğu bilinmemektedir. 4.nitelikli hal ise suçun özel işaretler ile işlenmesidir. Peki suç, özel işaretler ile nasıl işlenmektedir? Örneğin: Failin kişiye, ucundan kan damlayan bir mektup göndermesi. Bu durumda fail, nitelikli tehdit suçundan cezalandırılmaktadır.

Eskişehir avukat ile iletişime geçerek söz konusu tehdit suçları hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve dava açmak için gerekli işlemlere başlayabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın