iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Trafik Kazası Nedeni ile Maddi, Manevi Tazminat Davası

Trafik Kazası Nedeni ile Maddi, Manevi Tazminat Davası

Trafik Kazası Nedeni ile Maddi, Manevi Tazminat Davası

Trafik kazasında ölen kişinin yakınları maddi tazminat talep edebilirler. Çünkü ölen kişilerin yakınlarının destekten yoksun kalma tazminatı talep etme hakları bulunmaktadır. Aynı zamanda defin ve cenaze masraflarını da içeren bir maddi tazminat talep hakları bulunmaktadır. Bununla birlikte ölen kişinin yakınları acı, keder ve üzüntü sebebiyle manevi tazminat hakkını da sahiplerdir. Eskişehir avukat büromuzda trafik kazaları sonucu açılan maddi ve manevi tazminat davaları en kısa sürede ve titizlikle sonuçlandırılmaktadır.

Yaralı Trafik Kazalarında Maddi, Manevi Tazminat Davası

Trafik kazası eğer yaralanmalı bir şekilde olduysa, yaralı olan kişi ölmediğinden ve hayatta olduğundan dolayı yakınlarının destekten yoksun kalma tazminatı hakları bulunmaz. Trafik kazası sonucunda yaralanan kişi yaralı olduğu ve tedavi gördüğü süreç içerisinde çalışamadığından dolayı ortaya çıkan ve eksik olan gelirlerinin tazminini talep etme hakkına sahiptir. Ayrıca kaza sebebiyle tedavisine ilişkin olan bütün giderleri ve masrafları da talep edebilir. Aynı şekilde manevi tazminat hakkına da sahiptir. Bu husustaki davayla ilgilenecek olan Eskişehir ceza avukatı olmaktadır.

Sakat Kalınan Trafik Kazalarında Maddi, Manevi Tazminat Davası

Eğer trafik kazası sonucunda kişi sakat kalırsa, sakatlık oranı önemli olmaktadır. Sakatlık oranına göre de iş gücü kaybı belirlenir ve bu doğrultuda iş gücü kaybına yönelik zararın tazminatını isteme hakkına sahiptir. Aynı şekilde tedavi masrafları için maddi tazminat talep etme hakkına sahiptir. Bununla birlikte duymuş olduğu ıstırap ve acı için de manevi tazminat hakkına sahiptir.

Trafik Kazalarındaki Manevi ve Maddi Tazminatı Kimler Alabilir?

Trafik kazası geçiren kişi hayatta ise kendisinin maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı vardır. Trafik kazası geçiren kişi vefat etmiş ise maddi ve manevi zarar gören yakınları, babası, annesi, çocukları, eşi, nişanlısı, kardeşleri, kendisinin bakımı ve desteği altında bulunan bütün kişiler hem maddi hem de manevi tazminat davası açma haklarına sahiplerdir.

Bununla birlikte, avukat büromuza sıklıkla sorulan sorulardan birisi de trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat isteminin dava açmanın süresi kaç yıl olmaktadır? Sorusudur. Trafik kazası yaralanmalı bir şekilde olduysa kaza tarihinden itibaren bu süre 8 yıldır. Eğer trafik kazası ölümlü bir şekilde sonuçlandıysa kaza tarihinden itibaren 15 yıl olmaktadır.

Maddi ve Manevi Tazminat Kimlerden İstenir?

Trafik kazalarından ortaya çıkan tazminatlar trafik kazasına sebep olan kişiden istenmektedir. Fakat bu durum her kazaya göre, her kazanın oluş şekline ve her vakaya göre farklı şekilde değerlendirilmektedir. Örnek verecek olursak eğer aracı kullanan kişi kusurluysa ve trafik kazasına yol açtıysa, tazminat talepleri hem aracı kullanan kişiye hem de aracın sahibine yönetilmektedir. Ceza avukatı olarak sıklıkla karşılaşılan konulardan birisi de tam kusurlu bir şekilde kaza yapıp trafik kazası sonucu ölen sürücünün yakınlarının tazminat hakkının olup olmadığıdır. Eğer sürücü tam kusurlu ve ölmüş ise bu durumda çocuk, eş, anne ve babasının tazminat alma hakkı bulunmaktadır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın