Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Adli Para Cezası Nedir? Ödenmezse Ne Olur? 

Adli Para Cezası Nedir? Ödenmezse Ne Olur? 

Adli Para Cezası Nedir? Ödenmezse Ne Olur? 

Adli para ceza nedir, ödenmezse ne olur; Türkiye ceza kanunu hapis cezası ve adli para cezası olarak kişinin ‘’suç’ teşkil eden durumlar sergilediğinde yükümlülüklerini yerine getirmesini kanunlar ışığında sağlamaktadır. Adli para cezası ödemelerinin yapılası, ödenen miktarla suçun nedenine göre değişiklik gösterebilmektedir. Yapılan ödemeler, ‘ devlet hazinesine’’ gitmektedir.

Adli Para Cezası Cumhuriyet Savcılığı Kararı  

Cumhuriyet savcılığı tarafından belirlenen adli para cezası, kanundaki suçlara göre nitelendirilmektedir. Hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesi ya da kişinin serbest cezalandırılması durumlarında devreye girmektedir. Adli para cezası ödemesi, suçun cezasının bir yıldan az olması, kasıtlı olarak işlenmemiş olması durumlarında gerekmektedir.

  • Hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesi
  • Bilinçli taksirli suçlarda süre sınırı bulunması durumlarında
  • Kasıtlı olarak işlenmemiş suçlarda
  • Suçun cezasının 12 aydan daha az olduğu durumlarda
  • Suçun niteliği ve işlenme şekline göre olduğu durumlarda

Hapis Cezası Nasıl Adli Para Cezasına Döner 

Hapis cezası, kişinin kapalı ceza evinde belirlenen süre içinde kalması ve hapis cezasının gerekliliğini yerine getirdikten sonra, işlenen suçun pişmanlığıyla adli para cezasına döndürülmesi söz konusudur. Suçlunun işlediği suçtan pişmanlığı ve hapisteyken tutumu üzerine değerlendirmeler yapılarak, başvuru sonrası adli para cezasına çevrilmesi istediği yerine getirilebilmektedir. Verilen karara göre, mahkemenin adli para cezası miktarını suçlunun ödemesi şartı belirli bir süre ekseninde sunulmaktadır.

  • İlk defa ceza alması ve ceza evine girmiş olması
  • Fail hakkındaki ceza 30 günden az ise
  • İşlediği suçlar 18 yaşından küçük olduğu zamanda ve 65 yaşından büyük olduğu zamanda ise
  • 1 yıldan az ceza alması ön görülmüşse
  • Hapis cezası adli para cezasına çevrilmektedir.

Adli Para Cezası Ödeme Süreci  

Adli para cezası ödemesi ve  süresi mahkeme kararından sonraki evrede 30 gün olarak tebligat yoluyla bildirilmektedir. Cumhuriyet savcılığı tarafından verilen kararla, kişinin suçunun karşılığında ödemesi gereken miktar, ödeme koşulları ve ödeme yöntemleri yerine getirilerek, internet üzerinden ya da online bir şekilde ödenmemektedir. Kişin ödeme yapması için 30 gün içinde Cumhuriyet savcılığı infaz bürosuna başvurarak, yazı alması ve vergi dairesi üzerinden yaptığı ödemenin makbuzunu Cumhuriyet savcılığı bürosuna vermesi gerekmektedir. Ödeme süresini geçirmemesi ve tebligatı alarak ödeme yapması gerekmektedir.

Adli Para Cezası Ödenmemesi  

Adli para cezası ödenmezse ne olur; Cumhuriyet savcılığı kararıyla kişinin üzerine düşen adli para cezasını ödememesi durumunda, kamu yararına çalıştırma hükmü devreye girmektedir. Savcılık 200 günlük adli para cezasını 400 saatlik çalışmaya eşit bir şekilde düzenler. Günlük çalışma süresi denetimi yapılarak, çalıştığı günler hapis cezasından düşürülerek, kamu yararına çalışma hükümlülüğünü yerine getirmesi sonucu borcu kalmayacaktır.

Adli Para Cezası hapis cezasına çevirme; Adli para cezası ödenmediği takdirde ve kamu yararına yapılması gereken 400 saatlik çalışma gerekliliği yerine getirilmediğinde, Cumhuriyet savcılığı tarafından hapis cezası kararı çıkarılmaktadır. Kişinin suçunun cezasını hapis, para ve kamu yararına çalışma şansından başka bir şansı bulunmamakta, adli para cezasına çevrilen cezanın kamu yararına döndürülmesi de istismar edildiğinde, cezası 3 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezasına çevrilerek, hüküm giydirilecektir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın