Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu, Cezası Nedir?

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu, Cezası Nedir?

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu, Cezası Nedir?

Uyuşturucu madde ticareti suçu kendi içinde dallara ayrılmaktadır. Bu suçlar uyuşturucu madde ihraç etme, ithal etme, imal etme, temin edilmesi, nakil edilmesi ve depolanmasını sağlanması gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Ve bunlar üzerinden işlenen tüm suçlara uyuşturucu madde ticareti suçu denilmektedir. Uyuşturucu madde ticareti esrar, kokain, eroin veya morfin gibi maddelerini barındırmaktadır. Bu maddelerden biri ile işlenen tüm suçlar uyuşturucu madde ticareti cezasına tabi tutulmaktadır. Ve bu davalara ceza avukatı bakmaktadır. Uyuşturucu madde kullanımı ile uyuşturucu madde ticaretinin suçları aynı olmamaktadır.

Uyuşturucu Madde Ticareti Suçları

Uyuşturucu madde ticareti suçu 7 kategoriye ayrılır.

Uyuşturucu madde ithal etme suçu: Uyuşturucu maddelerin ruhsata aykırı ya da ruhsatsız bir şekilde yurtdışından ülkeye sokulmasına uyuşturucu madde ithal etme suçu denilir. Ve bu suç 5237 sayısındaki 188.maddesinin 1.fıkrasında düzenlenen uyuşturucu madde ithal suçu üzerinden yargılanmaktadır. Uyuşturucu maddelerin yurtdışından hava, deniz ya da kara ulaşım araçları ile hangisiyle geçirildiğinin bir önemi olmayıp hepsi için ceza aynı olmaktadır. Bu maddeleri ruhsatsız bir şekilde ithal eden kişilere en az 20 ve en fazla 30 yıl olmak üzere hapis cezası ve yirmi bin gün adli para cezası bulunmaktadır. Avukat bu suçlar ile detaylı bilgilere sahiptir.

Uyuşturucu madde imal etme suçu: Bu suç bir uyuşturucu maddenin işlemlerden geçirilerek başka bir çeşit uyuşturucu maddeye dönüştürülmesine denilir. Bu suç için maddenin imalatı sırasında maddenin niteliğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Niteliği değişmeyen madde için bu suç geçerli olmamaktadır. Bu suç için yine ceza en az 20 ve en fazla 30 yıl hapis cezası olarak belirtilmiştir. Buna ek olarak yirmi bin güne kadar adli ceza parası bulunmaktadır.

Uyuşturucu madde ihraç etme suçu: Uyuşturucu maddenin yurt içinden yurtdışına gönderilmesine denilmektedir. Bu ihraç etme suçu için uyuşturucu maddenin gümrük kapısından geçmesi gerekmektedir. Geçmeden gümrük kapısında uyuşturucu madde bulunur ise bu suç uyuşturucu madde ihraç etme teşebbüsü olarak geçmektedir. Ve diğer suç ile cezası farklıdır. Gümrük kapısına gelinmeden madde bulunursa bu suçta uyuşturucu madde sevk etme ve nakletme suçu olarak geçmektedir. Bu kişiler en az 10 yıl hapis cezası alırlar.

Uyuşturucu Madde Nakil ve Satış Suçları

Uyuşturucu madde nakletme ya da sevk etme suçu: Uyuşturucu maddelerin başka kişilere verilmesiyle ya da maddenin başka bir yere götürülmesi suçuna denilmektedir. En az 10 yıl hapis cezası bulunmaktadır.

Uyuşturucu madde bulundurma ve kabul etme suçu: Bir kişinin başkasının olan uyuşturucu maddeyi karşılık vermeden almasına uyuşturucu madde kabul etme denilmektedir. Başkasının olan ya da kendisine ait bir uyuşturucu maddeyi hâkimiyet altında tutmasına ise uyuşturucu madde bulundurma denilmektedir. Bu suçun cezası en az 10 yıl hapis olmaktadır. Eskişehir avukat olarak bu tür cezalarda yirmi bin güne kadar adli ceza parası da vardır.

Uyuşturucu madde satın alma, satışa arz etme ve satma suçu: Uyuşturucu maddenin bir ücret karşılığında başka bir kişiye verilmesine uyuşturucu madde satma suçu denilmektedir. Bu maddenin satışı için yapılan hazırlıklar olması durumunda ise bu suç satışa arz etme suçu olarak geçmektedir. Son olarak uyuşturucu madde satın alma suçu ise başka bir kişiden maddenin ticari amaç doğrultusunda alınmasına denilmektedir. Bu suçu işleyenlere en az 10 yıl hapis cezası verilir. Bunun yanında yirmi bin güne kadar adli ceza parası da verilir.

Uyuşturucu madde temin etme suçu: Birinin kendisinde olan uyuşturucu maddeyi hiçbir bedel almadan bir başka kişiye vermesine uyuşturucu madde temin etme suçu olarak belirtilmektedir. Bu suçta önemli olan kişinin hiçbir bedel almadan maddeyi başkasına vermesidir. Bu suçu işleyen kişilere en az 10 yıl hapis cezası ve yirmi bin güne kadar adli para cezası uygulanır. Eskişehir ceza avukatı bu suçlara bakmaktadır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın