Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Babalık Davası Nedir? Babalık Davası Açma Süresi?

Babalık Davası Nedir? Babalık Davası Açma Süresi?

Babalık Davası Nedir? Babalık Davası Açma Süresi?

Evlilik olmadan doğan çocuk ile baba arasında soy bağının kurulması için açılan davaya babalık davası denilmektedir. Bu soy bağının kurulması anne ve babanın evlenmesi ya da birbirini tanıması şeklinde de olabilmektedir. Anne ve çocuk arasındaki soy bağı doğum sırasında kurulabilirken baba ve çocuk arasında soy bağı ancak evlilik, babalık davası ya da tanıma yolu ile kurulabilmektedir. Babalık davaları soy bağının kurulması konulu davalardır. Babalık davası Türk Medeni Kanun’un 301. Maddesi ile düzenlenmiştir. Bu davanın açılması için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Aynı zamanda dava içerisinde bazı kanıtlar ve ispatlar istenmektedir.

Babalık Davası Nasıl Açılabilir?

Babalık davası dilekçesi avukat aracılığı ile mahkemeye verilerek açılabilmektedir. Babalık davalarını ancak anne ve çocuk açabilmektedir. Babaların babalık davasını açma hakları yoktur. Anne veya çocuk bu davayı babaya karşı olarak ya da baba ölmüş ise onun mirasçılarına yönelik açabilir. Bu dava anne tarafından açılmış ise kayyuma ihbar edilmektedir. Babalık davalarında ispatlar ve kanıtlar istenmektedir. Bu ispatlar davacı üzerine yapılmaktadır. Dava eden kişi, dava ettiği kişinin çocuğun babası olduğuna dair kanıt göstermelidir. Bu istenen ispatların bulunması zor olabildiği için kanun koyucular davacıya babalık karinesini getirmiştir. Bu karineye göre dava edilen kişi, çocuğun doğumundan önce 180 gün ve 300 gün arasındaki zaman diliminde anne ile bir cinsel ilişki yaşamış ise bu durumda davalının baba olduğu kanıtlanmış sayılmaktadır. Bu zaman dilimi dışında hamile olma durumunda da babalık karineliği mevcuttur. Dava edilen kişi karineleri çürütebilmek için iki durumdan biri olması gerekir. Bu durumlardan biri dava edilen çocuğun babası olmayacağının imkânsızlığını ispat etmek ve diğeri ise babanın başka biri olduğunu ispat etmektir. Bu hallerde babalık karineleri çürütülebilir. Eskişehir avukat olarak babalık davalarında ispatlar ve kanıtlar davaların sonuçlanması için çok önemlidir. Tüm süreçler tarafımızca titizlikle takip edilmekte ve sonuçlandırılmaktadır.

Babalık Davası Açma Süresi Ne Kadardır?

Babalık davalarının açılması için doğru zaman diliminde olunması gerekmektedir. Babalık davaları çocuğun doğumundan önce ya da çocuğun doğumundan sonra açılabilmektedir. Ve annenin babalık davasını açması için 1 yıl süresi vardır.1 yılın bitiminde dava açma hakkı düşmektedir. Doğumdan sonra çocuğa bir kayyım atanmış ise, çocuğun 1 yıl içerisinde dava açma hakkı bulunmaktadır. Doğumdan sonra çocuğa herhangi bir kayyım atanmamış ise bu süre çocuğun ergin olduğu tarihte başlamaktadır. Dava içerisinde soy bağı başka bir erkek ile ilişkilendiriliyor ise ilk olarak bu soy bağının reddedilmesi gerekmektedir. Red kararından sonra babalık davası dinlenebilmektedir.1 yıldan sonra gecikmeye sebep olacak nedenleri çürütüldükten sonra 1 ay içinde babalık davası açılabilmektedir. Babalık davalarının kısa bir süre sonuçlanması için ispatlar ve kanıtların net olarak sunulması gereklidir. Böylece babalık davaları kısa bir sürede sonuca ulaşabilir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın