iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Çocuk Düşürtme Suçu Nedir? ( Yasa Dışı Kürtaj) 

Çocuk Düşürtme Suçu Nedir? ( Yasa Dışı Kürtaj) 

Çocuk Düşürtme Suçu Nedir? ( Yasa Dışı Kürtaj)

Türk ceza kanunu ve medeni kanun gereğince kadının doğurma hakkı olduğu gibi anne karına düşen ceninde doğma hakkı bulunmaktadır. Çocuk düşürtme suçu, gebeliğin sona erdirilmesi durumunun gebe olan kişinin rızası olmadan gerçekleştirilmesi ya da 10 haftalık süreden sonra çocuk düşürtme suçu olarak iki farklı yasal süreç üzerinden değerlendirilmesidir.

Çocuk Düşürtme/ Kürtaj Suçu 

Çocuk düşürtme suçu nedir (yasadışı kürtaj); Kürtaj annenin rızası olmasına dayalı olarak, eğer ki kadının sağlığına zarar vermeyecek bir gebelik dönemiyle, kürtaj uygun görülmemektedir. Ancak 10 haftalık süreçte kadının tıbbi olarak çocuğunu aldırma, ceninin yaşamına son verilmesi gebeliğin sonlandırılması işlemi kişinin kendi rızası ve beyanıyla gerçekleşmelidir.

  • Türk medeni kanunu uyarınca;
  • Her gebenin doğurma, anne karnındaki ceninin doğma hakkı bulunmaktadır.
  • 10 haftalık süreye kadar kürtaj yasasına uygunluk taşıması hukuki olarak engellenemez.
  • 10 haftalık süreçten sonra yapılan kürtaj uygulaması suçtur.
  • Hukuki olarak gebelik hakları ve doğum hakları korunmaktadır.

Çocuk Düşürtme suçunda Kadının ve Ceninin Hayat Hakkı 

Türk ceza kanunu çocuk düşürtme ve çocuk düşürme hakkını, kadının doğurma hakkı ve ceninin doğma hakkı olarak düzenlemiştir. Türk medeni kanununa göre ceninin de anne karnına düştükten sonra hakları bulunmaktadır. Rızasız çocuk düşürme suçu, rızaya dayalı çocuk düşürme suçu, kanunların durum ve tıbbi müdahale şartları üzerinden değerlendirilerek, doğum ve doğruma hakkına göre yasalara yansımasına neden olur.

Rızası olmadan kadının çocuğunun alınması ve düşürülmesi suçu, Türk medeni kanunun 99. Maddesi üzerinden, suç olarak değerlendirilmektedir. Doğum kontrol hapı, cinsel korunma ve ertesi gün hapları kullanımı suç sayılmamaktadır.

Rızaya Dayalı Çocuk Düşürtme Suçu

Rızaya dayalı çocuk düşürtme suçu, yasadışı kürtaj yasasına göre gebeliğin 10. Haftasından sonra suç sayılmaktadır. 10. Haftaya kadar kürtaj yapılması ya da yaptırılması, kürtaj işlemini yapan hekimin ceza almasına yol açmaktadır. Kadının kendi beyanı ve rızası üzerinden kürtaj hakkını kullanabilmesi için 10. Haftadan öncel işlem yapılması ve bebeğin yasal yöntemlerle düşürülmesi gerekmektedir.

Yasal kürtaj yönetimi; yasal kürtaj yönetiminde 3. hafta ile 10. Haftaya kadar kürtaj yapma hakkı kişinin kendi rızası olması durumunda gerçekleştirilebilmektedir. Gebenin kendi rızasıyla kürtaj olması, yetkili kişi tarafından gebeliğe son verilmesi için tıbbi müdahale şartı yer almaktadır. Rıza ile çocuk düşürme hakkı gebenin sağlığına zarar vereceği koşullara göre düzenlenmiştir.

Rızasız Çocuk Düşürtme Suçu 

Gebenin beyanı olmadan çocuğun tıbbi müdahale ya da kimyasal, ilaçlı müdahaleyle gebeliğinin sonlandırılması suçtur. Rızasız çocuk düşürtme, genel kast ve fail üzerinden incelenerek, suçun unsurları ve nedenleri araştırılarak suçlunun ortaya çıkarılması gerekmektedir. Kadının ikiz cenine sahip olması ve failin kasıtlı olarak çocuğun aldırılmasına zorlaması da suç unsurudur.

Çocuk düşürtme suç mu; gebenin rızası olmadan çocuk düşürtme suçtur. Aynı şekilde 10. Haftadan sonra uygulanan bütün kürtaj işlemleri suç olarak yasal düzlemde değerlendirilir.

Rızasız Çocuk Düşürtme Suçunda Ceza 

Rızasız çocuk düşürtme suçunda Asliye ceza mahkemesin vereceği karar, nitelik ve incelemeler sonucu kürtaja neden olan kişi ve kürtajı yapan kişi ile birlikte alt sınır 5 üst sınır ise 12 yıla kadar hapis cezası olarak hüküm verilmektedir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın