iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

Hapis Cezasının Ertelenmesi

Hapis Cezasının Ertelenmesi

Hapis Cezasının Ertelenmesi

Mahkeme tarafından suçlu bulunan ve hapis cezasına mahkûm edilen kişinin, şartlı olarak cezaevindeki infazından vazgeçilmesi, hapis cezasının ertelenmesi olarak adlandırılmaktadır. Her mahkûmun bu karardan yararlanması olası değildir. İyi bir avukat tarafından yapılan detaylı bir çalışmayla bu kararın alınması sağlanabilir. Hapis cezasına mahkûm edilen kişi hakkında, hapis cezası erteleme kararı alınabilmesi için belirli şartlara sahip olması gerekmedir. Bu şartlar kanunda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Hapis cezasının ertelenmesi kararı, kısa süreli hapis cezası alan kişiler için, belirli koşulların sağlanması durumunda verilmektedir. Hakkında ertelenme kararı verilen kişiler, verilen karara göre 1 ila 3 yıl arasında bir süre ile denetim altında tutulmaktadır.

Hapis Cezasının Ertelenme Şartları

Hapis cezasında, erteleme kararı verilebilmesi için, belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar Türk Ceza Kanunu’nun 51. maddesinde bulunmaktadır.

Hapis cezasının ertelenme şartları:

 • 18 ile 65 yaş aralığında olan kişilerin, işlediği suçtan dolayı 2 yıl veya daha az bir süre ile hapis cezası almış olması.
 • 18 ile 65 yaş aralığının dışında olan kişilerin, işlediği suçtan dolayı 3 yıl veya daha az bir süre ile hapis cezası almış olması.
 • Suçlu bulunan kişilerin, önceki zamanlardan kasıtlı olarak bir suçtan dolayı üç aydan fazla bir süre ile ceza almış olmaması.
 • Suçlunun, işlediğini suçtan dolayı pişmanlık duyuyor olduğu ve aynı suçu tekrar işlemeyeceği konusunda mahkemenin ikna olması gerekmektedir.
 • Ertelenme kararı, mağdurun veya kamunun uğradığı zararın giderilmesi, aynen iadesi veya tazmin edilmesi şartıyla verilebilmektedir.
 • Kasten işlememiş suçtan dolayı ceza alan kişiler, ne kadar süre ceza aldığına bakılmaksızın ertelenme kararından faydalanabilmektedir.

Ceza erteleme kararının verileceği süre zarfında suçlular, ceza infaz kurumunda tutulur. Ancak Türk Ceza Kanunu’ndaki belirli koşullar sağlanırsa, hâkim kararıyla serbest bırakılabilmektedir. Hapis cezasının ertelenmesi kararı; cezanın, affedilmesi, yok edilmesi veya başka bir cezaya çevrilmesini sağlamamaktadır. Hapis cezasının ertelenmesi hakkında daha detaylı bilgi almak ve şartları karşılayıp karşılamadığınız konusunu netleştirmek için Eskişehir avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

Denetim Süresi

Hapis cezası ertelenen kişilerin denetim süresi boyunca ne yapacağı konusunda, mahkeme tarafından verilecek kararlar, Türk Ceza Kanunu’nun 51. Maddesi 4. fıkrasında belirtilmektedir. Bu kararları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişinin bir mesleği veya yeteneği varsa, bu mesleğe veya yeteneğe sahip başka birinin kontrolü altında para karşılığı mesleğinin icra ettirilmesi.
 • Bir meslek veya sanat sahibi olmayan hükümlünün eğitimine devam etmesi
 • 18 yaşından küçük kişilerin yetenek sahibi olması amacıyla eğitim programlarına devam ettirilmesi.

Hapis Cezası ve Memuriyet

Hapis cezası alan kişilerden;

 • İşlemiş olduğu suçtan dolayı 1 yıl ve üzerinde ceza alan kişiler (Cezası ertelenmiş veya cezasını çekmiş, 1 yıl ve üzeri cezaya mahkûm edilmiş bütün kişileri kapsamaktadır.),
 • Memuriyete engel bazı suçlar işlemiş kişiler, memur olma hakkına sahip olamazlar.

Hapis Cezasının Ertelenmesi Kararı Sonrası İşlenen Suçlar

Hapis cezası ertelenen kişinin, karar verilen denetim süresi zarfı içerisinde tekrar suç işlemesi veya yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda infaz hâkimi tarafından uyarılmaktadır. İnfaz hâkimi tarafından uyarılmasına rağmen suçlu, bu durumu düzeltmiyor ise ertelenen cezasının bir bölümünün veya tamamının infaz kurumunda çektirilmesine infaz hakimliği tarafından karar verilmektedir.

Ertelenmiş ve ertelenmemiş bütün hapis cezalarının kaydı, adli sicil kaydına işlenmektedir. Eskişehir avukat danışmanlığınca yürütülen hukuki işlemlerde hapis cezasının ertelenmesi konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın