Hoşnudiye mah. Cengiz Topel cad. Uhuvvet apt. No:47 D:1 K:1 Tepebaşı/ESKİŞEHİR (İŞKUR Karşısı)
0 554 292 59 61

2021 Boşanma Davası Ücreti

2021 Boşanma Davası Ücreti

2021 Boşanma Davası Ücreti

Boşanma davası ücretleri her sene değişim gösterebilmektedir. Davanın içeriğine, zorluk derecesine, kanıt varlığına veya avukat talebine göre de farklılık arz etmektedir. Senelik belirlenen fiyatların bir alt limiti bulunurken üst limiti yoktur. 2021’de esas alınacak tarife 2021 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uygulamasıdır.

Aile mahkemelerinde görülen boşanma davaları, aile mahkemesinin bulunmadığı illerde Asliye Hukuk Mahkemeleri tarafından görülür.  Her iki mahkeme için de 2020 yılında öngörülen fiyat 4.080,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyat en düşük ücret olarak kabul edilirken fiyata harç, gider avansı ve tebligat gideri gibi harici masraflar dahil edilmemiştir.

2021 Boşanma Davası Ücretleri ise çekişmeli boşanma davaları için 4.080,00 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu ücret eşlerin her biri için geçerlidir. Her iki taraf da avukat ücretini ayrı olarak ödemek durumundadır. Ücrete herhangi bir ek gider dahil değildir. Davanın niteliği ve görüldüğü şehir, dava süresi ve zorluğu, delil sayısı, yazışmaların miktarı gibi birçok faktör ücretin belirlenmesinde etkilidir.

Ücretler Nasıl Belirlenir

Ücretler her şehir ve baroda her şarta göre farklılık gösterebilmektedir. Eskişehir boşanma avukatı fiyatları da buna dahildir. Taban ücret olarak tüm şehirlerde 4.080,00 TL uygulanırken Eskişehir’de de avukat ve dava tarafının belirleyeceği değere göre fiyatlar değişmektedir. Bu fiyat İstanbul gibi büyük şehirlerde yüksek tutulurken Bilecik ve Kütahya gibi şehirlerde ise daha düşük seviyelerdedir.

Boşanma davalarının diğer masraflarına bakıldığında ise karşımıza açılış harcından tebligat giderlerine, tanıklık ücretinden bilirkişi ücretlerine kadar birçok kalem çıkar. Bunları keşif ücreti, istinaf harcı ve Yargıtay temyiz harcı gibi masraflar takip eder. 2021 yılında boşanma davaları için talep edilen vergi, Katma Değer Vergisi hariç %8 olarak belirlenmiştir.

2021 yılında görülecek olan boşanma davaları için belirlenmiş bir ücret uygulaması vardır. Bu ücreti taksitli olarak ödeme imkânı vardır. Bu hizmet Türk Elektronik Para ve Ödeme Sistemleri A.Ş. tarafından barolar aracılığıyla avukatlara sunulan sanal post uygulamasıyla gerçekleşir. Dava ücretleri istenildiği takdirde nakit olarak da ödenebilir. Boşanma avukatı ücreti daha sonrasında elde edilen ücret üzerinden de ödenebilir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın