Cumhuriye Mahallesi, Tersel Sokak, Ata İş Hanı, No:2, Kat:7, Daire:17 Tepebaşı / ESKİŞEHİR
tren

2021 Boşanma Davası Ücreti

4.184
2021 Boşanma Davası Ücreti

2021 Boşanma Davası Ücreti

Boşanma davası ücretleri her sene değişim gösterebilmektedir. Davanın içeriğine, zorluk derecesine, kanıt varlığına veya avukat talebine göre de farklılık arz etmektedir. Senelik belirlenen fiyatların bir alt limiti bulunurken üst limiti yoktur. 2021’de esas alınacak tarife 2021 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uygulamasıdır.

Aile mahkemelerinde görülen boşanma davaları, aile mahkemesinin bulunmadığı illerde Asliye Hukuk Mahkemeleri tarafından görülür.  Her iki mahkeme için de 2020 yılında öngörülen fiyat 4.080,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyat en düşük ücret olarak kabul edilirken fiyata harç, gider avansı ve tebligat gideri gibi harici masraflar dahil edilmemiştir.

2021 Boşanma Davası Ücretleri ise çekişmeli boşanma davaları için 4.080,00 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu ücret eşlerin her biri için geçerlidir. Her iki taraf da avukat ücretini ayrı olarak ödemek durumundadır. Ücrete herhangi bir ek gider dahil değildir. Davanın niteliği ve görüldüğü şehir, dava süresi ve zorluğu, delil sayısı, yazışmaların miktarı gibi birçok faktör ücretin belirlenmesinde etkilidir.

Ücretler Nasıl Belirlenir

Ücretler her şehir ve baroda her şarta göre farklılık gösterebilmektedir. Eskişehir boşanma avukatı fiyatları da buna dahildir. Taban ücret olarak tüm şehirlerde 4.080,00 TL uygulanırken Eskişehir’de de avukat ve dava tarafının belirleyeceği değere göre fiyatlar değişmektedir. Bu fiyat İstanbul gibi büyük şehirlerde yüksek tutulurken Bilecik ve Kütahya gibi şehirlerde ise daha düşük seviyelerdedir.

Boşanma davalarının diğer masraflarına bakıldığında ise karşımıza açılış harcından tebligat giderlerine, tanıklık ücretinden bilirkişi ücretlerine kadar birçok kalem çıkar. Bunları keşif ücreti, istinaf harcı ve Yargıtay temyiz harcı gibi masraflar takip eder. 2021 yılında boşanma davaları için talep edilen vergi, Katma Değer Vergisi hariç %8 olarak belirlenmiştir.

2021 yılında görülecek olan boşanma davaları için belirlenmiş bir ücret uygulaması vardır. Bu ücreti taksitli olarak ödeme imkânı vardır. Bu hizmet Türk Elektronik Para ve Ödeme Sistemleri A.Ş. tarafından barolar aracılığıyla avukatlara sunulan sanal post uygulamasıyla gerçekleşir. Dava ücretleri istenildiği takdirde nakit olarak da ödenebilir. Boşanma avukatı ücreti daha sonrasında elde edilen ücret üzerinden de ödenebilir.

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Sinem kezban karakurt dedi ki:

  Eşim bana sürekli şiddet uyguluyor vurma dediğim halde vuruyor

  1. İsimsiz dedi ki:

   Boşan bence bu eziyeti çekme

 2. Mustafa dedi ki:

  Selamlar ben almanyadan yazıyorum 05.04.2021 yılında evlendim 28 ocakta aile birleşimi ile almanyaya geldim fakat 1 ay geçmeden eşimle sorun yaşadık beni kovdu Türkiyeye 05.03.2021 tarihinde dönmek zorunda kaldım Tekrar yuvam yıkılmasın barışırız umuduyla geri geldim ama maalesef benimle görüşmek istemedi almanyada boşanma davası açtığını söyledi ve bana mesajla şerefsiz ve adam değilsin gibi hakaret etti heryer den engelledi Eskişehir de evlilikten sonra eşim adına alınmış 1 daire iz var ve o daire için geçen yıl kredi çektim içini ful döşedik beni buraya getirip bu şekil yapması ve Burda bütün haklarımı iptal ettirmesi maddi manevi beni çökertti resmen kendimi kandırılmış dolandırılmış hissediyorum Türkiyede boşanma ve yanında hangi davaları açabiliriz maddi manevi zarardayım ve yapılan hareket resmen dolandırıcılık bu arada eşim alman ve Türk çifte vatandaş Ev Eskişehir de davaları orda açacağım

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın